Diamentowy Grant 2015: uroczyste wręczenie nagród

środa, 16 września 2015

W lipcu poznaliśmy laureatów czwartej edycji „Diamentowego Grantu”. Środki finansowe w ramach programu, łącznie ponad 14 mln zł, zdobyło niemal 80 studentów. Przyszedł czas, by uroczyście nagrodzić zwycięzców.

Prestiżowa gala, podczas której laureaci odbierają swoje diamentowe statuetki, to spotkanie podsumowujące edycję programu. Dzięki niej zwycięzcy konkursu po raz pierwszy mieli okazję spotkać się i wymienić swoimi doświadczeniami. W uroczystości wzięła udział także minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

– Diamentowy Grant to kwintesencja tego, co robimy i tego dla kogo to robimy – zwróciła się do studentów minister nauki. – Wszystkie zmiany, jakie wprowadzaliśmy i wprowadzamy, wszystkie reformy, mają jasny cel – dążenie do doskonałości w nauce i kształceniu oraz otwarcie drogi do kariery naukowej i zawodowej młodym Polakom. Dziś kluczowe jest, żeby uniwersytety i instytuty naukowe dały młodym naukowcom szansę na pełne uczestniczenie w życiu polskiej nauki – mówiła podczas ceremonii prof. Kolarska-Bobińska.

Oprócz ceremonii wręczenia statuetek, dla młodych naukowców przygotowano również wykład prof. Janusza Bujnickiego. Wielokrotnie nagradzany ambasador kampanii Zawód Naukowiec udzielił studentom przydatnych i praktycznych wskazówek na temat zdobywania funduszy na prowadzenie badań naukowych.

Diamentowy Grant to prestiżowe wyróżnienie dla wybitnych studentów, którzy planują rozpocząć karierę naukową. Każdego roku stypendium może otrzymać sto osób z całej Polski. W czwartej edycji wyłoniono 78 laureatów, którzy reprezentują wszystkie dyscypliny naukowe. Najwięcej, bo aż 41 osób, zajmuje się naukami humanistycznymi i społecznymi.

Oprócz finansowania, które może wynosić nawet 200 tys. zł, laureaci programu mają możliwość przyśpieszenia swojej kariery naukowej. Studenci, którzy otrzymali Diamentowy Grant, mogą rozpocząć prace nad doktoratem już po ukończeniu studiów licencjackich lub trzeciego roku studiów jednolitych. W tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii programu, udział mogły wziąć osoby, które ukończyły pierwszy stopień studiów za granicą.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Od tego czasu granty zdobyło 353 studentów, a państwo wspomogło ich badania kwotą 63,3 mln zł. Zwycięzcy pierwszych edycji założyli Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu. Organizowane przez nich konferencje to okazja do zawiązywania interdyscyplinarnej i międzyuczelnianej współpracy między najlepszymi. Już teraz laureaci Diamentowego Grantu mogą pochwalić się licznymi nagrodami i stypendiami, mają też na koncie pierwsze publikacje naukowe.

Diamentowy Grant 2015 w liczbach:

63,3 mln zł – taką kwotę od początku 2012 r. MNiSW przeznaczyło na badania młodych naukowców w ramach konkursu Diamentowy Grant;
353 – tylu laureatów Diamentowego Grantu wyłoniliśmy od początku istnienia programu;
14,2 mln zł – tyle pieniędzy trafi w tegorocznej edycji konkursu do jego laureatów; 
200 tys. zł – tyle wynosi najwyższe dofinansowanie projektu;
78 – wybitnych studentek i studentów zostało laureatami konkursu i otrzyma wsparcie od MNiSW;
100 pkt. – tyle wynosiła łączna maksymalna ocena wniosku (w tym roku otrzymał ją jeden projekt);
41 – tylu laureatów Diamentowego Grantu reprezentuje nauki humanistyczne i społeczne;
21 – tylu laureatów Diamentowego Grantu reprezentuje nauki przyrodnicze i medyczne;
16 – tylu laureatów Diamentowego Grantu reprezentuje nauki ścisłe i techniczne;
15 – tylu laureatów Diamentowego Grantu reprezentuje Uniwersytet Warszawski;
14 – tylu laureatów Diamentowego Grantu reprezentuje Uniwersytet Jagielloński.

Pełna lista laureatów znajduje się pod wskazanym adresem.

Minister Lena Kolarska-Bobińska w otoczeniu laureatów Diamentowego Grantu z roku 2015.

zobacz pełną galerię

Tagi: Diamentowy Grant, wręczenie nagród

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików