Gowin: Izrael zainteresowany współpracą z Polską

wtorek, 29 maja 2018

Rozwój technologiczny i współpraca badawcza między Polską a Izraelem – właśnie o tym rozmawiał wicepremier Jarosław Gowin z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu podczas międzynarodowej konferencji „Thinking out of the box” poświęconej innowacjom. Przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego od trzech dni przebywają w delegacji w Izraelu.

Konferencja, która jest elementem obchodów 70. rocznicy powstania Izraela, poświęcona była naukowym innowacjom intelektualnym, a także roli polityki publicznej w odkrywaniu innowacji, które mają znaczenie dla ludzkości. Wzięli w niej udział ministrowie nauki z całego świata. 

Współpraca naukowa i gospodarcza to obszary nierozłączne

Podczas spotkania minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin rozmawiał z premierem Izraela: – Gospodarka izraelska jest oparta na nowoczesnych technologiach, a w tej chwili państwo Izrael promuje koncepcję Izraela jako państwa start-upów. Pod tym względem możemy się wiele nauczyć od naszych izraelskich przyjaciół – powiedział Jarosław Gowin w Jerozolimie. – Rozmawialiśmy wyłącznie o współpracy gospodarczej, premier Izraela nie poruszył tematu ustawy o IPN.  Widać, że dla pana premiera Polska jest interesującym partnerem. Rozmawialiśmy też o współpracy naukowej, bo te dwie sfery w Izraelu są nierozłączne – dodał Gowin.

Przy okazji konferencji szef MNiSW odbył wiele nieformalnych rozmów się z przedstawicielami izraelskiego świata naukowego na temat budowy środowiska korzystnego dla rozwoju start-upów i zacieśnienia współpracy między nauką a biznesem.

Zagraniczni urzędnicy zainteresowani Konstytucją dla Nauki

Ministrowie Gowin i Dardziński spotkali się dziś także z członkinią Rady Szkolnictwa Wyższego Izraela prof. Yaffą Zilberszac oraz z Nili Cohen, Prezes Akademii Nauk Ścisłych i Humanistycznych Izraela. Przedstawiciele kierownictwa MNiSW przedstawiali partnerom zagranicznym najważniejsze założenia Konstytucji dla Nauki.

Tagi: Jarosław Gowin, Piotr Dardziński, współpraca polsko-izraelska, działalność innowacyjna

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików