Minister Marek Ratajczak o finansowaniu jednostek naukowych PAN

piątek, 13 marca 2015

Prof. Marek Ratajczak, sekretarz stanu w MNiSW, spotkał się z dyrektorami instytutów Polskiej Akademii Nauk. Minister przedstawiał dyrektorom szczegółowe zasady dotyczące nowych reguł podziału dotacji statutowej, które obowiązują od stycznia 2015 roku.

- Celem ministerstwa jest wyraźne powiązanie skali finansowania w ramach dotacji statutowej z jakością wyrażaną poprzez kategorię naukową danej jednostki – mówił prof. Marek Ratajczak.

Minister zaprezentował dyrektorom instytutów to, jak zmienia się ich finansowanie w stosunku do roku poprzedniego. Na nowych zasadach finansowania zyskało prawie 70% wszystkich jednostek A+. Na 12 tego typu jednostek będącymi instytutami PAN więcej pieniędzy z budżetu otrzymało aż 11 instytutów. Jedyną przyczyną zmniejszenia kwoty dotacji dla jednostek kategorii A+ jest spadek zatrudnienia.

Podczas spotkania z ministrem Markiem Ratajczakiem odbyła się dyskusja. Opinie dyrektorów instytutów PAN będą teraz analizowane przez MNiSW i brane pod uwagę w dalszych pracach dotyczących systemu finansowania nauki.

Tagi: Marek Ratajczak, PAN, Polska Akademia Nauk, finansowanie nauki

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików