Minister nauki: przyjazna uczelnia realizuje zasady etyczne, tworzy dobre środowisko pracy i zapewnia równowagę między życiem rodzinnym a nauką

piątek, 24 kwietnia 2015

43 uczelnie oferujące 1436 miejsc opieki dla dzieci studentów i pracowników akademickich z 12 województw – to efekty pierwszej edycji programu „MALUCH na uczelni”.

Logo MALUCH na uczelni - sowaMinister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska wraz z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ogłosiła dziś oficjalne wyniki konkursu oraz listę szkół wyższych, które otrzymają 9 milionów złotych na tworzenie i funkcjonowanie żłobków i klubików dziecięcych.

„MALUCH na uczelni” to część ministerialnego programu „Przyjazna uczelnia”. W jego ramach ministerstwo rozpoczęło już akcję wdrażania w jednostkach naukowych Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Karta i Kodeks to zbiór zasad zaleconych przez Komisję Europejską i stosowanych przez instytucje naukowo-badawcze w całej Europie. – Przyjazna uczelnia to miejsce etyczne, w którym przestrzega się prawa pracy, a między ludźmi panują dobre relacje. Ale też miejsce, które pozwala zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Dlatego też obok „MALUCHA na uczelni” zachęcamy uczelnie do podpisywania Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.

„MALUCH na uczelni” to duża szansa dla studentów, doktorantów i pracowników akademickich, którzy chcą łączyć naukę i pracę z rodzicielstwem. Dzięki publicznym pieniądzom uczelnie mogą wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i utworzyć miejsca opieki dla dzieci w wieku do lat trzech.

– Dziś dobre uczelnie rozpoznaje się nie tylko po doskonałej ofercie dydaktycznej, ale także po tym jak wsłuchują się w potrzeby swoich studentów i pracowników.  Żłobki na uczelniach są ważnym krokiem w tworzeniu na uczelniach środowiska przyjaznego rodzicom – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Dużo młodych rodziców studiuje, ale też coraz częściej uzupełniają kwalifikacje na studiach zaocznych czy podyplomowych. Brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem zmusza często do przerwania studiów bądź pracy naukowej, a nawet rezygnacji z kontynuowania nauki. Zwłaszcza, że dużo studentów uczy się z dala od domu rodzinnego. Rodzicielstwo nie powinno być przeszkodą w realizowaniu założonych planów życiowych – przekonuje minister nauki. Dodaje przy tym, że problem łączenia nauki z posiadaniem dzieci jest zjawiskiem powszechnym, a inspiracją dla stworzenia „MALUCHA na uczelni” byli sami studenci.

Zainteresowanie udziałem w programie „MALUCH na uczelni” było duże zarówno wśród uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Dzięki rządowemu wsparciu żłobki będzie miała aż co dziesiąta szkoła wyższa w Polsce! Najwięcej z nich powstanie w województwie śląskim, mazowieckim i małopolskim. Miejsca opieki dla dzieci studentów jeszcze w tym roku stworzą uczelnie z dużych i mniejszych ośrodków akademickich m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Śląska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu czy Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.

Lista uczelni, przy których powstaną miejsca opieki ze środków „MALUCH na uczelni”:

 1.  Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie
 2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
 3. Politechnika Wrocławska
 4. Społeczna Akademia Nauk Kraków
 5. Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie
 6. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 7. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 8. Uniwersytet Rzeszowski
 9. Uniwersytet Śląski
 10. Uniwersytet Warszawski
 11. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu
 12. Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej
 13. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 14. Uniwersytet Zielonogórski
 15. Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach
 16. Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
 17. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
 18. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu
 19. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
 20. Politechnika Częstochowska
 21. Politechnika Krakowska
 22. Politechnika Rzeszowska
 23. Politechnika Śląska
 24. Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
 25. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
 26. Uniwersytet Jagielloński
 27. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 28. Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
 29. Uniwersytet w Białymstoku
 30. Wydział Zamiejscowy w Świdnicy Społecznej Akademii Nauk z siedziba w Łodzi
 31. Wyższa Szkoła Administracji Bielsko Biała
 32. Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni
 33. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 34. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
 35. Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku Białej
 36. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
 37. Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
 38. Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu
 39. Wyższa Szkoła Prawa im. Heleny Chodkowskiej we Wrocławiu
 40. Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza z siedzibą w Przeworsku
 41. Wyższa Szkoła Trenerów Sportu w Warszawie
 42. Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie
 43. Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP w Łomży

Oficjalny komunikat o wynikach konkursu w serwisie MPiPS


Program „MALUCH na uczelni” to wspólne działanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Program ma pomóc studentom, doktorantom i wszystkim pracownikom uczelni w łączeniu nauki i pracy z opieką nad dziećmi. Ma zapobiegać sytuacjom, gdy pojawienie się dziecka zmusza młodych rodziców do przerwania studiów czy rezygnacji z pracy naukowej. Program jest też odpowiedzią na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych, na przykład przy braku meldunku w danej gminie.

„MALUCH na uczelni” uzupełnia prowadzony od 2011 r. program MPiPS „Maluch”, który w całym kraju wspiera powstawanie różnych form opieki nad dziećmi do lat trzech. W pilotażowej edycji programu na zakładanie żłobków ponad 9 mln zł dostaną 43 uczelnie, które tym samym zapewnią opiekę 1436 dzieciom. W przyszłym roku program „MALUCH na uczelni” będzie kontynuowany.

Ogłoszenie konkursu Maluch na uczelni 2015. Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

zobacz pełną galerię

Tagi: MALUCH na uczelni, Przyjazna uczelnia

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików