Pierwszy milion po dwóch latach? Tylko w programie Erasmus+

środa, 27 stycznia 2016

Komisja Europejska poinformowała, że w programie Erasmus+ wzięło udział już ponad milion osób.

Program Unii Europejskiej Erasmus+ funkcjonuje od stycznia 2014 r. Zastąpił on kilka dotychczasowych programów edukacyjnych, m.in. „Uczenie się przez całe życie” oraz „Młodzież w działaniu”. Będzie prowadzony do 2020 r., a jego całkowity budżet wyniesie 14,7 mld euro.

Imponująca liczba miliona uczestników programu wzięła udział w 18 tysiącach projektów. W ramach programu sfinansowano też 650 tysięcy stypendiów dla studentów, praktykantów, nauczycieli i wolontariuszy. Utorowano również drogę pierwszym pożyczkom przeznaczonym na realizację pełnych studiów magisterskich za granicą.

Erasmus+ wspiera mobilność edukacyjną, tworzenie partnerstw międzynarodowych i współpracę na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. W ciągu 6 lat skorzystają z niego 4 mln osób, w tym 2 mln studentów. W projektach mobilności pracowników będzie uczestniczyć 800 tys. wykładowców, nauczycieli, szkoleniowców, przedstawicieli kadry edukacyjnej i osób pracujących z młodzieżą. Erasmus+ to także 25 tys. partnerstw strategicznych, które połączą 125 tys. szkół i innych instytucji edukacyjnych, oraz liczne sojusze i porozumienia na rzecz rozwoju wiedzy i umiejętności.

Erasmus+ umożliwia wyjazdy na studia, staże i praktyki za granicą, szkolenia i wykłady na zagranicznych uczelniach. Pozwala też na udział w międzynarodowych projektach służących wymianie dobrych praktyk i tworzeniu programów edukacyjnych.

Nowy Erasmus+ kładzie silny nacisk na promowanie aktywności obywatelskiej i działań służących tolerancji. Na 2016 r. przewidziano dodatkową kwotę 13 mln euro na sfinansowanie projektów dotyczących: integracji mniejszości i migrantów oraz innych grup w trudnej sytuacji społecznej.

Polska na realizację programu otrzyma w tym roku blisko 103 mln euro.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Tagi: Erasmus +

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików