Polska coraz bliżej członkostwa w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej

środa, 28 czerwca 2017

Prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w MNiSW, przedstawił wczoraj na sesji Rady Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) prezentację o potencjale nauki polskiej i perspektyw współpracy Polski z EMBL w dziedzinie biologii molekularnej. Prezentacja była dopełnieniem wniosku o członkostwo Polski w EMBL, który w kwietniu został skierowany przez ministra nauki do przewodniczącego rady EMBL. 

Rada EMBL przyjęła prezentację Polski i jednogłośnie zaakceptowała wniosek o członkostwo, co otwiera nam drogę do rozpoczęcia procedury ratyfikacji umowy o ustanowieniu Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej.

Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej – co to takiego

EMBL, czyli European Molecular Biology Laboratory, powstało w 1974 roku i jest jednym z wiodących ośrodków naukowych w Europie, prowadzącym wyspecjalizowane badania i szkolenia; od 1997 roku posiada prawo przyznawania własnych stopni doktorskich. Celem EMBL jest prowadzenie poszukiwań naukowych w dziedzinie biologii molekularnej, w tym prac nad nowym instrumentarium dyscypliny.

Do laboratorium należy obecnie 17 państw: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Izrael, Włochy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria oraz Wielka Brytania. Polska stara się o członkostwo w organizacji od końca 2014 roku.

Rozmowy o centrum doskonałości i Ustawie 2.0.

Przy okazji wizyty podsekretarz stanu odbył szereg spotkań, których głównym celem było zapoznanie się z możliwościami partnerstwa Polski z laboratorium. Rozmowy dotyczyły wielu aspektów organizacyjnych i naukowych, zwłaszcza w kontekście Ustawy 2.0.

Propozycje partnerstwa w ramach EMBL, które padły podczas rozmów, obejmowały współpracę w ramach programów doktorskich i postdoktorskich, a także plany stworzenia centrum doskonałości nad Wisłą (z udziałem kilku polskich jednostek). Ciąg dalszy rozmów będzie miał miejsce w trakcie sympozjum zorganizowanego wiosną przyszłego roku w Polsce.

Tagi: Łukasz Szumowski, biologia molekularna, EMBL

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików