Polskie uczelnie w najnowszej edycji rankingu QS World University Rankings

piątek, 8 czerwca 2018

6 czerwca poznaliśmy wyniki najnowszej edycji QS World University Rankings 2019 – jednego z najważniejszych na świecie rankingów uniwersytetów. Poza publikacją rankingu ogólnoświatowego, dostępne są także tematyczne rankingi (instytucji kształcących na danych kierunkach) oraz rankingi będące zestawieniami terytorialnymi (dla określonych regionów świata). W najnowszej edycji – podobnie jak w poprzednich, znalazły się uczelnie z Polski.

O 5 więcej polskich uczelni w zestawieniu ogólnoświatowym

W zestawieniu ogólnoświatowym znajduje się 14 polskich uczelni – czyli o pięć więcej niż w poprzedniej edycji. W rankingu po raz pierwszy znalazły się: Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka i Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Śląski w Katowicach (poz. 801-1000). Najwyższej zaklasyfikowane są: Uniwersytet Warszawski (poz. 394); Uniwersytet Jagielloński (poz. 411) oraz Politechnika Warszawska (poz. 601-650).

Zarówno Uniwersytet Warszawski jak i Uniwersytet Jagielloński w stosunku do roku ubiegłego poprawiły swoje pozycje w rankingu, odpowiednio o 17 i 59 pozycji.

Uczelnie europejskie z najliczniejszą reprezentacją w rankingu

W tej edycji administracja QS wzięła pod uwagę większą próbę uniwersytetów – 4 763 uczelni (w poprzedniej edycji: 4 438 uniwersytetów). Najbardziej liczną reprezentację w rankingu mają uczelnie europejskie (391 uniwersytetów, tj. 39.9%), na drugim miejscu są uczelnie z regionu Azji i Pacyfiku (270 uczelni, co stanowi 26,5%), następnie z Ameryki Północnej (183 uczelnie - 18,1%).

Massachusetts Institute of Technology (MIT), Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Harvarda – to te uczelnie zajęły pierwsze trzy miejsca. Z kolei najlepsza w zestawieniu uczelnia europejska, Uniwersytet Oksfordzki, zajęła miejsce piąte.

Tagi: uniwersytet, Uniwersytet Warszawski

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików