Aktualności

 • Enactus to inicjatywa łącząca liderów biznesu i środowisko akademickie, w ramach której studenci wspierani przez przedsiębiorców i uczelnie tworzą projekty i start-up’y na rzecz społeczności lokalnych. W tegorocznej edycji zwyciężył projekt ośmioosobowej grupy studentów SGH, który będą reprezentować Polskę w finale konkursu w Stanach Zjednoczonych. Ze zwycięską drużyną spotkał się wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

  - Naszym celem jest, by polska nauka, nasze osiągnięcia badawcze i wreszcie – polscy naukowcy byli bardziej widoczni na arenie międzynarodowej. Niezwykle cieszy, że już na początku naukowej drogi, jaką są studia, nasi studenci biorą udział w prestiżowych, międzynarodowych konkursach. Trzymam kciuki za polską drużynę – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Największe tegoroczne wydarzenie polityczne w ramach platformy współpracy Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) i Chin, tzw. 16+1, odbyło się w dniach 6‒7 lipca w Sofii. Polskę na spotkaniu reprezentował Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Konstytucja dla Nauki zyskała poparcie polskiego parlamentu – głosowało za nią 233 posłów. W przyszłym tygodniu ustawą zajmą się senatorowie, potem będzie oczekiwać na podpis Prezydenta RP. Reforma, której domagało się od lat środowisko akademickie, ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju polskiej nauki, a także kształcenia kadr przyszłości. Jest pierwszą od lat kompleksową zmianą podejścia do badań naukowych, nauczania studentów i zarządzania uczelnią.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • poniedziałek, 2 lipca 2018 Konferencja „A Polish DIAS for Europe”

  Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz  innych europejskich instytucji działających  w sektorze  kosmicznym spotkali się, drugiego lipca, na międzynarodowej konferencji A Polish DIAS for Europe”. Konferencję zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Centrum Nauki Kopernik. Zgromadzonych gości powitał Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • poniedziałek, 2 lipca 2018 Studia dualne z dofinansowaniem od NCBR

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • 27 czerwca w MNiSW odbyło XX Posiedzenie Kuratorium Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki. Fundacji została powołana w 2006 r. przez niemieckie władze federalne i rząd kraju związkowego Brandenburgia. Jej celem jest promocja nauki i porozumienia między narodami poprzez wspieranie polsko-niemieckiej współpracy między studentami, naukowcami i badaczami z obu krajów.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Blisko 1000 uczniów i niemal 150 nauczycieli zakwalifikowało się do pierwszego etapu konkursu „Nauka dla Ciebie”. Teraz opiekunowie 73 drużyn wezmą udział w seminariach on-line, podczas których dowiedzą się, jak stosować metodę naukową, samodzielnie tworzyć pomoce edukacyjne oraz jak przygotować konspekt projektu badawczego. Autorzy najlepszych konspektów wezmą udział w Letniej Szkole Prototypowania, a po przesłaniu prac konkursowych, powalczą o atrakcyjne nagrody. Konkurs „Nauka dla Ciebie” to jeden z projektów realizowanych w ramach III filaru tzw. Strategii Gowina – Nauka dla Ciebie – społeczna odpowiedzialność nauki.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 26 czerwca, wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z rektorami uczelni artystycznych i dziekanami wydziałów uniwersytetów artystycznych. Spotkanie dotyczyło ewaluacji jakości działalności naukowej w zakresie twórczości artystycznej w świetle zapisów Konstytucji dla Nauki. Minister nauki i szkolnictwa wyższego przedstawił główne zasady dotyczące nowej oceny jakości działalności naukowej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki oceny osiągnięć z zakresu twórczości artystycznej.  Na pytania i uwagi przedstawicieli środowiska naukowego odpowiadali wicepremier Jarosław Gowin oraz pracownicy ministerstwa.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • wtorek, 26 czerwca 2018 TopMinds 2018

  Program szkoleniowo-mentoringowy stworzony z myślą o ambitnych studentach i doktorantach z polskich uczelni  – to założenia Top Minds, wspólnej inicjatywy Stowarzyszenia Top 500 Innovators i Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Podczas uroczystego zakończenia TopMinds 2018które odbyło się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczestnicy odebrali dyplomy ukończenia programu, a zwycięskie zespoły zostały nagrodzone. Z ramienia MNiSW w uroczystości uczestniczył wiceminister Piotr Dardziński.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Jak będzie wyglądała zmiana dotychczasowego systemu ewaluacji jakości działalności naukowej? Między innymi na to pytanie odpowiadali w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin, szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także dyrektor Departamentu Nauki Aleksander Dańda. Z inicjatywy ministra w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Jagiellońskim spotkali się dziekani wydziałów, dyrektorzy instytutów i kierownicy katedr, którzy dyskutowali o naukach humanistycznych w świetle zapisów Konstytucji dla Nauki. Na sali obecni byli również przedstawiciele Akademickiego Komitetu Protestacyjnego.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej