Aktualności

 • Studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, członkowie Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki Częstochowskiej pod kierownictwem prof. Politechniki Częstochowskiej Dawida Cekusa w dniach od 31 maja do 2 czerwca uczestniczyli w konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 2018, gdzie odnieśli spektakularny sukces, zajmując pierwsze miejsce wśród 35 ekip z całego świata.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • poniedziałek, 11 czerwca 2018 Gowin: O Europie w pierwszej osobie

  Im szybciej usiądziemy do tej debaty o nowym traktacie europejskim, tym lepiej. Trzeba doprecyzować wiele kwestii, m.in. rolę Komisji Europejskiej, czy parlamentów narodowych.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • O tym, z jakiego powodu w Zielonej Górze jest się zamożniejszym niż w Warszawie i czy absolwent filozofii może zarabiać 15 tys. miesięcznie – te i inne informacje zna ELA, czyli system Ekonomicznych Losów Absolwentów stworzony przez polskich badaczy. Przez ostatnie lata ELA poddała analizie sytuację ponad 1,1 mln absolwentów polskich uczelni. Resort nauki przedstawił wyniki trzeciej edycji pomiaru, które dostępne są w serwisie ELA.NAUKA.GOV.PL.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • 6 czerwca poznaliśmy wyniki najnowszej edycji QS World University Rankings 2019 – jednego z najważniejszych na świecie rankingów uniwersytetów. Poza publikacją rankingu ogólnoświatowego, dostępne są także tematyczne rankingi (instytucji kształcących na danych kierunkach) oraz rankingi będące zestawieniami terytorialnymi (dla określonych regionów świata). W najnowszej edycji – podobnie jak w poprzednich, znalazły się uczelnie z Polski.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Autonomia uczelni, w której wspólnota akademicka wybiera rektora; demokratyzacja uczelni, w której rektor i senat wybierani są w drodze demokratycznych wyborów; rady uczelni bez polityków, w których nie mogą zasiadać przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej; zwiększenie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego; a także zrównoważony rozwój. To tylko część postulatów protestujących, które są już zawarte w Konstytucji dla Nauki. Właśnie dlatego resort kierowany przez Jarosława Gowina odnosi się do postulatów protestujących… pozytywnie.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • środa, 6 czerwca 2018 TOP100 Innowatorzy Gospodarki

  Ułatwienie współpracy między przedsiębiorcami i naukowcami oraz wsparcie procesu zarządzania badaniami naukowymi – to cel uruchomionego dzisiaj programu MNiSW „TOP100 Innowatorzy Gospodarki”.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła zdecydowaną przewagą głosów projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przygotowany przez resort nauki kierowany przez wicepremiera Jarosława Gowina.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Rozwój technologiczny i współpraca badawcza między Polską a Izraelem – właśnie o tym rozmawiał wicepremier Jarosław Gowin z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu podczas międzynarodowej konferencji „Thinking out of the box” poświęconej innowacjom. Przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego od trzech dni przebywają w delegacji w Izraelu.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Wicepremier Jarosław Gowin podpisał deklarację o przystąpieniu Polski do międzynarodowej inicjatywy pn. Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC), której celem jest utworzenie europejskiego systemu komputerów dużej mocy obliczeniowej. Inicjatywa ma umożliwić krajom Unii Europejskiej budowę superkomputerów i konkurowanie w tym obszarze ze światowymi liderami w dziedzinie – takimi jak USA, Chiny czy Japonia. Przystąpienie Polski do EuroHPC przysłuży się nie tylko umiędzynarodowieniu polskiej nauki i podnoszeniu jakości badań, ale może mieć także pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Program EuroHPC zacznie funkcjonować w 2019 r.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Jak prognozuje ONZ, do roku 2025 prawie 2 miliardy ludzi nie będzie miało dostępu do wody pitnej. Tym cenniejsze dla środowiska są badania prowadzone przez Halinę Urbańską-Kozłowską, realizującą doktorant wdrożeniowy na Politechnice Wrocławskiej i w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Doktorantka przeprowadzi badania zmierzające do ograniczenia ilości wody zużywanej podczas płukania filtrów i ustalenia warunków ponownego wykorzystania popłuczyn. Efektem wdrożenia, poza mniejszym zużyciem wody w zakładach oczyszczania, może być obniżenie opłat za wodę w naszych mieszkaniach.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej