Aktualności

 • Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. 18 czerwca na Politechnice Gdańskiej odbędzie się debata „Wolność – suwerenność – praworządność”.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Polska aparatura badawcza skonstruowana przez Centrum Badań Kosmicznych PAN znajdzie się na pokładzie chińskiej sondy kosmicznej, która w ramach misji Chang’E-4 wystartuje pod koniec maja. To efekt wizyty w Chinach wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który w 2016 r. prowadził rozmowy z Narodowym Centrum Nauk Kosmicznych Chińskiej Akademii Nauk.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Smog. Podtruwa i zabija – nawet (jak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia) ponad czterdzieści tysięcy Polaków rocznie. To tylko zgony. A są przecież jeszcze choroby chroniczne takie jak astma. Polskie powietrze od lat jest najbardziej zanieczyszczone w Europie. Od lat również alarmuje o tym Najwyższa Izba Kontroli. Wyzwanie smogowi rzuca nie tylko rząd, ale również pewien doktorant ze Śląska.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • To dobra wiadomość dla środowiska akademickiego - Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie zmieni nazwę na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. Podczas wspólnej konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin przekazał podpisane w tej sprawie rozporządzenie na ręce rektora uczelni, prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Nowe spojrzenie na system edukacji, kształcenie zawodowe i polska droga do przemysłu 4.0 – między innymi te tematy poruszą przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W największej konferencji gospodarczej w tej części Europy wezmą udział wicepremier Jarosław Gowin, a także wiceministrowie – Piotr Dardziński i Piotr Müller.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • poniedziałek, 14 maja 2018 POLONIA RESTITUTA ‒ Myśląc Ojczyzna…

  Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje projekt cyklu konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Przez dziesięć miesięcy, począwszy od marca 2018 r., na konferencjach naukowych służących pogłębieniu refleksji nad polską historią i teraźniejszością, spotykają się przedstawiciele świata nauki, polityki, duchowni, działacze organizacji kulturalnych i społecznych.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Planetobus, Naukobus, interaktywne roboty SANBOT, zwiedzanie gmachu Ministerstwa, mapping ‒ to tylko niektóre z atrakcji, jakie z okazji przypadającej w tym roku 19 maja Nocy Muzeów przygotowało dla odwiedzających Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy aż do północy.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • środa, 9 maja 2018 Konstytucja dla Nauki w Sejmie

  W środę posłowie rozpoczną prace nad projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będącego efektem blisko dwóch lat konsultacji i dialogu ze środowiskiem akademickim. Uczestnicy debaty zgadzali się co do palącej potrzeby reformy. Projekt stawia sobie za cel uwolnienie potencjału polskiej nauki, podniesienie pozycji polskich uczelni w rankingach międzynarodowych i wzmocnienie badań naukowych polepszających jakość życia Polaków. Konstytucja dla Nauki to także podwyżki dla nauczycieli akademickich, wsparcie i wzmocnienie uczelni regionalnych, podniesienie jakości studiów i stworzenie nowego modelu kształcenia doktorantów – tzw. szkół doktorskich. To pierwsza tak szeroka reforma po 1989 r. – Konstytucja dla Nauki zastąpi cztery dotychczas obowiązujące ustawy. Dokonanie tak gruntownej reformy nie byłoby możliwe bez dodatkowego finansowania, dlatego przyszłoroczny budżet przeznaczony na szkolnictwo wyższe zostanie zwiększony o 700 mln złotych. Jedną z form wsparcia dla uczelni będzie także ogłoszona dzisiaj kolejna edycja konkursów NCBR na Zintegrowane Programy Uczelni.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Na trwającym obecnie posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ‒ reformy uwalniającej potencjał polskiej nauki, poszerzającej autonomię uczelni, tworzącej nowy model kształcenia doktorantów i kariery naukowej; ustawy, która odchodzi od obowiązującego od wielu lat, źle pojętego ilościowego podejścia w nauce i dydaktyce, a skupia się na podwyższeniu jakości w tych dwóch obszarach.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej zaznaczone są obecnie 53 ośrodki. To strategiczne miejsca dla rodzimej nauki – najlepsze laboratoria, centra i systemy informatyczne. Do 13 czerwca jednostki naukowe, konsorcja i uczelnie mają czas na złożenie kwestionariuszy ewaluacyjnych oraz wniosków o wpisanie nowych przedsięwzięć.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej