Sukces studentów AGH podczas zawodów łodzi solarnych w Monako

środa, 18 lipca 2018

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej aktywnie działający naukowo w zespole „AGH Solar Boat” odnieśli międzynarodowy sukces. Podczas prestiżowych zawodów łodzi solarnych Monaco Solar & Energy Boat Challenge 2018 wywalczyli trzecie miejsce w rozgrywkach. W zawodach uczestniczyło trzydzieści drużyn, a wydarzenie miało na celu promocję i optymalizację systemów napędowych oraz wspieranie innowacji technologicznych w branży łodzi rekreacyjnych i żeglugowych. Po emocjonującej rywalizacji w trudnych warunkach morskich, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stanęli na 3. stopniu podium w Yacht Club de Monaco.

Sukcesy aktywnych naukowo studentów

Zbudowanie łodzi solarnej było dla studentów nie tylko wyzwaniem inżynierskim, lecz również manifestem o zrównoważonym rozwoju transportu morskiego. Jak sami twierdzą, zdają sobie sprawę z wyzwań przed jakimi staje nasza planeta, a swoim działaniem chcą wpływać na rozwój transportu morskiego. Udział w zawodach łodzi solarnych był ich marzeniem. W tamtym roku wystartowali  po raz pierwszy i zajęli piąte miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie A. To zainspirowało ich do kolejnych startów i przyczyniło się do tegorocznego sukcesu. Zawody w Monaco były piątymi w tym sezonie zawodami, w których uczestniczył zespół AGH Solar Boat. Wcześniejsza rywalizacja odbywała się na holenderskich kanałach w Akkrum, Purmerend, Groningen i Leeuwarden.

Podczas zawodów Monaco Solar & Energy Boat Challenge 2018 nie obyło się bez przygód – w trakcie slalomu na otwartym morzu, w wyniku dużych fal, łódź straciła przedni pylon, a w biegu finałowym w rozgrywkach One by One śruba uległa całkowitemu rozerwaniu – studenci jednak byli przygotowani na różne okoliczności, w krótkim czasie naprawili usterki i kontynuowali rywalizację. Drużyny były klasyfikowane w trzech konkurencjach, w każdej z nich drużyna z AGH poradziła sobie znakomicie, ponieważ na końcowy wynik złożyło się 5. miejsce w wyścigu wytrzymałościowym Fleet Race, 4. miejsce w konkurencji Slalom race oraz 2. miejsce w konkurencji One by One. Dodatkowo, Baśka (taką nazwę nosi łódź solarna skonstruowana przez studentów) uplasowała się na 3. pozycji w konkurencji Top Speed.

Wsparcie studentów w ramach programu „Najlepsi z najlepszych! 2.0”

Udział zespołu w tych zawodach był możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym pt. „Najlepsi z najlepszych! 2.0.”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem programu „Najlepsi z najlepszych! 2.0” jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez umożliwienie im uczestnictwa w międzynarodowych konkursach lub zawodach i konferencjach. W programie biorą udział głównie wybitni studenci i zespoły, których potencjał rozwojowy i dotychczasowe doświadczenie dają podstawy sądzić, iż polscy studenci mogą wygrywać konkursy i zawody międzynarodowe o najwyższej randze. Wsparcie, którym zostają objęci może zostać przeznaczone w szczególności na sfinansowanie kosztów uczestnictwa w międzynarodowych zawodach, konkursach czy konferencjach (koszty podróży, zakwaterowania, opłaty za uczestnictwo), a także na zakup środków niezbędnych do przygotowania projektu stanowiącego przedmiot konkursu.

Odnośniki

Tagi: Najlepsi z najlepszych

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików