prof. dr hab. Maciej Konacki, astrofizyk specjalizujący się w detekcji i charakteryzacji planet obiegających inne gwiazdy oraz obserwacyjnej i instrumentalnej astronomii, obecnie w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Toruniu

Prof. Maciej KonackiW latach 1997 oraz 1998-1999 pracował na Pennsylvania State University (USA). Po doktoracie  (2000) uzyskanym na  Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 2000-05 pracował na California Institute of Technology (USA, według rankingu „Times Higher Education” to najlepsza uczelnia na świecie). 

Współpracował także z Uniwersytetem Harvarda (USA) i Uniwersytetem Kobe (Japonia). Stypendysta Fulbrighta (1998-1999) oraz Michelsona (stypendium Jet Propulsion Laboratory NASA, 2000-03). Kierował projektami badawczymi finansowanymi przez NASA, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki, European Research Council. O wynikach jego badań pisał m.in. „The New York Times”, „The Economist”, „Nature”, „Science”. Od 2014 roku jest jednym z doradców Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA) w ramach „Astronomy Working Group” (AWG). AWG recenzuje i rekomenduje do realizacji astronomiczne misje kosmiczne ESA. Opiniował wnioski badawcze dla m.in. National Aeronautics and Space Administration (NASA, USA), National Science Foundation (NSF, USA), National Israeli Foundation (Izrael), Marsden Fund (Nowa Zelandia), Canada Research Chairs (Kanada), European Research Council (Bruksela). Tytuł profesora otrzymał w 2011. W 2013 został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tagi: Zawód naukowiec

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików