Biuletyn MNiSW, 1 czerwca 2018 r.

piątek, 1 czerwca 2018

Pobierz obrazki
Biuletyn, 1 czerwca 2018 roku
Konstytucja dla Nauki
Konstytucja dla Nauki przyjęta przez komisję sejmową!
Sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży 30 maja przyjęła zdecydowaną przewagą głosów projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przygotowany przez resort nauki kierowany przez wicepremiera Jarosława Gowina.
Broszura Informacyjna
Na stronie KDN pojawiła się broszura informacyjna, w której można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat reformy szkolnictwa wyższego i nauki.
Pobierz obrazki
Konstytucja dla Nauki ma wejść w życie 1 października 2018 r. Jest to reforma, która ma zapewnić: ️
☛ wsparcie nauki i szkolnictwa wyższego we wszystkich regionach Polski,
☛ stabilność zatrudnienia oraz nowe ścieżki kariery akademickiej i naukowej,
☛ kształcenie przyszłych elit,
☛ budowę kapitału polskiej nauki,
☛ uwolnienie potencjału polskiej nauki,
☛ tradycję wolności akademickiej,
☛ rozsądne wdrażanie zmian.
Umiędzynarodowienie
Pobierz obrazki
Minister Gowin w Izraelu: rozmowy o IPN i współpracy badawczej
Podczas wizyty ministra Gowina podpisano nowe porozumienie między Polską a Izraelem dotyczące wspólnych badań.
Izrael zainteresowany współpracą z Polską
Rozwój technologiczny i współpraca badawcza między Polską a Izraelem – właśnie o tym rozmawiał wicepremier Jarosław Gowin z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu podczas międzynarodowej konferencji „Thinking out of the box” poświęconej innowacjom.
Pobierz obrazki
Pobierz obrazki
Polska w EuroHPC
Wicepremier Jarosław Gowin podpisał deklarację o przystąpieniu Polski do międzynarodowej inicjatywy pn. Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC), której celem jest utworzenie europejskiego systemu komputerów dużej mocy obliczeniowej.
Konferencja „20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE”
Termin: 7 czerwca 2018 r.
Miejsce: Warszawa

To już ostatnia chwila, aby zarejestrować swój udział w konferencji „20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE. Horyzont 2020 – nowe otwarcie”, organizowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podczas konferencji podsumujemy uczestnictwo Polski w programach ramowych na przestrzeni ostatnich 20 lat, a także będziemy dyskutować jak przygotować się do aktywnego udziału w 9. Programie Ramowym UE – Horizon Europe.
Szkolenie: Miliony za pomysły! – pisanie wniosku o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych
Termin: 12 czerwca 2018 r.
Miejsce: Poznań

Regionalny Punkt Kontaktowy w Poznaniu zaprasza na szkolenie dotyczące pisania wniosków o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych na twórcze i nowatorskie pomysły badawcze. Zapraszamy naukowców posiadających od co najmniej 2 lat stopień doktora oraz pomysł na interdyscyplinarny projekt. Szkolenie poprowadzi Magdalena Chomicka – ekspert z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.
Czwarte Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji
Termin: 12 czerwca 2018 r.
Miejsce: Warszawa

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce mają przyjemność zaprosić do udziału w Czwartym Polsko-Francuskim Forum Nauki i Innowacji.
Widening Info Day
Termin: 20 czerwca 2018 r.
Miejsce: Warszawa

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE we współpracy z Komisją Europejską zaprasza na Widening Info Day. Wydarzenie zostanie poświęcone omówieniu instrumentów Twinning, ERA Chairs i Widening Fellowships. W spotkaniu, obok przedstawiciela KE, udział wezmą także przedstawiciele tzw. success stories z Polski, Estonii i Portugalii. Zachęcamy do zarejestrowania się!
Widening Info Day
Termin: 21 czerwca 2018 r.
Miejsce: Kraków

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE we współpracy z Komisją Europejską organizuje Widening Info Day. Wydarzenie zostanie poświęcone omówieniu instrumentów Twinning, ERA Chairs i Widening Fellowships. W spotkaniu, obok przedstawiciela KE, udział wezmą także przedstawiciele tzw. success stories z Polski, Estonii i Portugalii. Zachęcamy do zarejestrowania się!
Doktoraty wdrożeniowe
Doktorat wdrożeniowy z korzyścią dla środowiska
Jak prognozuje ONZ, do roku 2025 prawie 2 miliardy ludzi nie będzie miało dostępu do wody pitnej. Tym cenniejsze dla środowiska są badania prowadzone na Politechnice Wrocławskiej i w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Pobierz obrazki
Szkolnictwo wyższe i nauka
Strategia Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Strategia Doskonałości - Uczelnia Badawcza to nowe przedsięwzięcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowane do uczelni, które aspirują do statusu uczelni badawczej. Termin nadsyłania wniosków do programu Strategia Doskonałości - Uczelnia Badawcza mija z dniem 22 czerwca 2018 roku.
Rozszerzenie katalogu akredytacji
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katalog na wniosek uczelni podjął decyzję o rozszerzeniu „Katalogu kwalifikowalnych zagranicznych akredytacji i certyfikatów jakości”.
Konkurs „Nauka dla Ciebie”
Nagrody finansowe, wycieczka do Warszawy i udział opiekunów w Letniej Szkole Prototypowania – takie korzyści przynieść może start w konkursie „Nauka dla Ciebie” organizowanym przez MNiSW i CNK. Do 11 czerwca 2018 r. czekamy na zgłoszenia drużyn.
Pobierz obrazki
Pobierz obrazki
Nauka, to nie tylko laboratoria!
W najbliższą niedzielę (3️ czerwca) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbywa się doroczny piknik z okazji Dnia Dziecka! My również będziemy tam obecni i postaramy się udowodnić, że nauka to nie tylko laboratoria z niebezpiecznymi substancjami, do których dzieci nie mają wstępu. A już za tydzień (9️ czerwca) na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywa się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którego tematem przewodnim będzie RUCH.
Kolejna konferencja z cyklu Polonia Restituta już 18 czerwca
Zapraszamy na kolejną konferencję z cyklu Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości, która tym razem odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 18 czerwca. Wystąpienie wprowadzające wygłosi profesor Zdzisław Krasnodębski.
Pobierz obrazki
Ekspertka: zanieczyszczenie światłem jest problemem globalnym
Zanieczyszczenie światłem jest problemem globalnym i dotyczy wszystkich miejsc na Ziemi, do których dotarła elektryfikacja. Nadmiar światła nocą jest szkodliwy nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślin - ostrzega biolog prof. Krystyna Skwarło-Sońta.
Siedmioro studentów nagrodzonych Studenckimi Noblami
Siedmioro studentów uhonorowano w konkursie Studencki Nobel, w którym wybierani są najlepsi polscy studenci. Kibicuję, aby aktywność, którą wykazaliście była preludium tego, co będziecie robić później - mówił w wiceminister nauki Piotr Müller podczas poniedziałkowej uroczystości.
Białystok/ "Biegorower" - wspólny wynalazek uczniów i studentów
"Biegorower" - urządzenie łączące w sobie elementy roweru bieżnego i bieżni - skonstruowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku we współpracy ze studentami Politechniki Białostockiej i lokalnymi firmami. Konstruktorzy chcą projekt komercjalizować.
Pobierz obrazki
Nabór na ekspertów do programów NAWA
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zaprasza do współpracy ekspertów reprezentujących różne obszary badawcze oraz posiadających doświadczenie w realizacji i ocenie projektów badawczych, edukacyjnych i promocyjnych z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego.
NAWA - nowy partner we współpracy polsko-amerykańskiej
Od 27 maja do 2 czerwca 2018 r. delegacja NAWA bierze udział w prestiżowych targach i konferencji NAFSA, które w tym roku odbywają się w Filadelfii.
W skład polskiej delegacji wchodzi 18 instytucji szkolnictwa wyższego, które prezentują swoją ofertę na polskim stoisku narodowym zorganizowanym przez NAWA.
Ogłoszenia o pracy dla naukowców
Przypominamy, że w serwisie nauka.gov.pl dostępne są ogłoszenia o pracy – z uczelni, jednostek podległych PAN oraz instytutów badawczych z całej Polski.
Konkursy na stanowiska na uczelniach

Baza zawiera ogłoszenia z całej Polski publikowane przez same uczelnie. Codziennie pojawia się co najmniej kilkadziesiąt nowych ofert pracy.
Nabór kandydatów do jednostek podlegających PAN oraz instytutów badawczych
Poniżej opublikowane są ogłoszenia instytutów badawczych, w tym jednostek PAN.
Europejski Instytut Uniwersytecki poszukuje kandydatów na stanowiska
Joint Chair in Economic History
Termin zakończenia naboru: 16 lipca 2018 r.
Chair in Early Modern Global History
Termin zakończenia naboru: 16 lipca 2018 r.
Obserwatorium astronomiczne CTA (Cherenkov Telescope Array)
poszukuje kandydatów do pracy
CTA to przedsięwzięcie o zasięgu globalnym. Oprócz możliwości zatrudnienia w CTAO gGmbH/ Office Projektu, strona zawiera stanowiska doktoranckie z instytutami konsorcjum CTA.
25 maja 2018 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) informujemy, że:
1. Administratorem Twoich danych osobowych w ramach subskrypcji biuletynu informacyjnego MNiSW jest Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa, e-mail: sekretariat.bm@nauka.gov.pl, tel. +48 22 529 27 18).
2. W Ministerstwie został powołany Inspektor Ochrony Danych Osobowych, z którym możesz skontaktować się telefonicznie +48 22 52 92 286 lub mailowo, przesyłając informacje na adres iod@mnisw.gov.pl.
3. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z dystrybucją biuletynu informacyjnego MNiSW.
4. Zebrane dane nie będą przekazywane do innych podmiotów w celach nie związanych z subskrypcją biuletynu informacyjnego MNiSW.
5. Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez okres subskrybowania biuletynu informacyjnego MNiSW.
6. Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo do ich: sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Z ww. żądaniem możesz wystąpić do administratora danych w formie pisemnej na adres: ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa, elektronicznej na adres biuletyn@nauka.gov.pl lub ustnie (o ile innymi sposobami będzie możliwe potwierdzenie Twojej tożsamości).
7. Posiadasz prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w każdym czasie. Zgodę możesz wycofać w formie pisemnej na adres ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa, elektronicznej na adres biuletyn@nauka.gov.pl lub ustnie (o ile innymi sposobami będzie możliwe potwierdzenie Twojej tożsamości).
8. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie danych osobowych Ciebie dotyczących narusza przepisy RODO.
9. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania biuletynu informacyjnego MNiSW.
Dołącz do nas:
 Â  Â  Â
Pobierz obrazki
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
ul. Hoża 20, 00-529 Warszawa
tel. 22 52 92 718

Tagi: Biuletyn MNiSW

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików