Biuletyn MNiSW, 11 maja 2018 r.


Pobierz obrazki
Biuletyn, 11 maja 2018 roku
Konstytucja dla nauki
Konstytucja dla Nauki w Sejmie
9 maja w Sejmie posłowie rozpoczęli prace nad projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będącego efektem blisko dwóch lat konsultacji i dialogu ze środowiskiem akademickim.
Pobierz obrazki
Pobierz obrazki
Wywiad z premierem o Konstytucji dla Nauki
W tym tygodniu na łamach Rzeczpospolitej ukazał się wywiad z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosławem Gowinem, w którym znajdują się odpowiedzi na najważniejsze z pytań dotyczących Konstytucji dla Nauki.
Broszura Informacyjna
Na stronie KDN pojawiła się nowa broszura informacyjna, w której można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat reformy szkolnictwa wyższego i nauki.
Pobierz obrazki
Konstytucja dla Nauki ma wejść w życie 1 października 2018 r. Jest to reforma, która ma zapewnić: ️
☛ wsparcie nauki i szkolnictwa wyższego we wszystkich regionach Polski,
☛ stabilność zatrudnienia oraz nowe ścieżki kariery akademickiej i naukowej,
☛ kształcenie przyszłych elit,
☛ budowę kapitału polskiej nauki,
☛ uwolnienie potencjału polskiej nauki,
☛ tradycję wolności akademickiej,
☛ rozsądne wdrażanie zmian.
Oświadczenie ws. nieprawdziwych informacji na temat zmian nazw uczelni
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dementuje pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje dotyczące konieczności zmian nazw uczelni i utraty statusów uniwersytetów przez uczelnie regionalne po wejściu w życie Konstytucji dla Nauki.
Polonia Restituta
Pobierz obrazki
Kolejna konferencja z cyklu "Polonia Restituta"
14 maja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się konferencja „Myśląc Ojczyzna…”. Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Noc muzeów 2018 w MNISW
Serdecznie zapraszamy do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z okazji tegorocznej Nocy Muzeów. Planetobus, Naukobus, interaktywne roboty SANBOT, zwiedzanie gmachu Ministerstwa, mapping ‒ to tylko niektóre z atrakcji, jakie zaprezentujemy 19 maja w siedzibie MNiSW przy ul. Hożej 20 w Warszawie. Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Pobierz obrazki
Szkolnictwo wyższe, Nauka
Konferencja "Godność akademicka. Etyka, prawo, odpowiedzialność"
Termin: 24 - 25 maja 2018 r.

Konwent Rzeczników wraz z Komisją Dyscyplinarną Ministra, Komisją Dyscyplinarną przy RGNiSW, Komisją do spraw etyki PAN oraz Komitetem Etyki w Nauce PAN, organizuje pod auspicjami Ministerstwa konferencję Godność akademicka. Etyka, prawo, odpowiedzialność. Konferencja odbędzie się w dniach 24–25 maja 2018 r. w Sali pod Kopułą, w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, przy Placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie. Potwierdzenie chęci wzięcia udziału w przedsięwzięciu należy przesłać do dnia 18 maja br. na adres mailowy: konwentrzecznikow@nauka.gov.pl Konferencja jest bezpłatna, a liczba miejsc ograniczona.
X Europejski Kongres Gospodarczy
Termin: 14-16 maja 2018 r.
Miejsce: Katowice

Jubileuszowa edycja największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej - Europejskiego Kongresu Gospodarczego - odbędzie się w dniach 14-16 maja 2018 r. w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zakres tematyczny kongresowej agendy obejmuje kilkanaście głównych nurtów, co daje ponad sto debat, sesji, spotkań i innych wydarzeń. W kongresie udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: wicepremier Jarosław Gowin minister nauki i szkolnictwa wyższego, minister Piotr Dardziński podsekretarz stanu w MNISW oraz minister Piotr Müller podsekretarz stanu w MNISW.
Seminarium COST w Lublinie
Termin: 15 maja 2018 r.
Miejsce: Lublin

Zapraszamy na seminarium Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE w Lublinie na spotkanie dotyczące Programu COST (Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych). Zgłoszenia przyjmowane są do 14 maja.
Nowe konkursy NCBR
Zapraszamy do składania wniosków w nowych konkursach: na Zintegrowane Programy Uczelni oraz na wspólne polsko-południowoafrykańskie projekty badawcze.
ABC przygotowania wniosku: projekty badawczo-innowacyjne i innowacyjne w H2020
Termin: 24 maja 2018 r.
Miejsce: Warszawa

Krajowy Punkt Kontaktowy PB UE zaprasza na kolejne warsztaty z przygotowania wniosku w Programie Ramowym Horyzont 2020 dla projektów badawczo-innowacyjnych (RIA – Research and Innovation action) oraz innowacyjnych (IA – Innovation action). Podczas spotkania dowiedzą się Państwo gdzie szukać informacji i dokumentacji dotyczącej konkursów oraz jakie są możliwości dla jednostek naukowych i przemysłowych w Horyzoncie 2020.
Szkolenie: Jak przygotować wniosek projektowy w konkursie Twinning w programie Horyzont 2020?
Termin: 25 maja 2018 r.
Miejsce:Â Gdańsk

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE na Politechnice Gdańskiej oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zapraszają na szkolenie, którego uczestnicy dowiedzą się na co szczególnie zwrócić uwagę podczas przygotowania wniosku projektowego składanego w konkursie Twinning. W trakcie spotkania będzie możliwość wysłuchania praktycznych wskazówek dotyczących realizacji projektu.
Konferencja Space 4.0: Solution from the Sky
Termin: 25 maja 2018 r.
Miejsce: Kraków

25 maja 2018 r. o godz. 10:00 w Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej odbędzie się konferencja Space 4.0: Solution from the Sky, organizowana w ramach programu BalticSatApps.
20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE – KPK PB UE organizuje konferencję
Termin: 7 czerwca 2018 r.
Miejsce: Warszawa

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizują w Warszawie konferencję „20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE. Horyzont 2020 – nowe otwarcie”. Podczas konferencji podsumujemy uczestnictwo Polski w programach ramowych na przestrzeni ostatnich 20 lat, a także będziemy dyskutować jak przygotować się do aktywnego udziału w 9. Programie Ramowym UE – Horizon Europe. Rejestracja na to wydarzenie zostanie wkrótce otwarta.
Konkurs „Nauka dla Ciebie”
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik zapraszają do udziału w konkursie organizowanym w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. W tym roku dzieci z całej Polski mogą nie tylko skorzystać z oferty Naukobusa i Planetobusa, ale też wziąć udział w konkursie „Nauka dla Ciebie”. Nauczycieli zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu. Formularz rejestracyjny należy wypełnić do 11 czerwca br.
Pobierz obrazki
Eksperci: morfologię krwi powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku
Przynajmmniej raz w roku każdy z nas powinien wykonać morfologię krwi pozwalającą wykryć na wczesnym etapie wiele schorzeń, w tym choroby nowotworowe – przekonywali w środę w Warszawie eksperci z okazji rozpoczęcia kampanii „Odpowiedź masz we krwi”.
Najstarsza polska piramida stoi w miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska
Najstarsze polskie mauzoleum w kształcie piramidy, Wieżę Ariańską w Krynicy (woj. lubelskie), zbudowano w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu z okresu wczesnoplemiennego. Naukowcy ustalili to dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego.
Przyrodnik: płazy masowo wymierają; dzieje się to na naszych oczach
Na całym świecie masowo wymierają płazy. Dzieje się to na naszych oczach - alarmuje przyrodnik Tomasz Figarski. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska. Dlatego można zakładać, że tam, gdzie płazy występują - zanieczyszczenia są niewielkie.
Umiędzynarodowienie
Rozstrzygnięcie polsko-austriackiego konkursu na wymianę osobową naukowców
26 kwietnia 2018 r. odbyło się w Wiedniu posiedzenie polsko-austriackiej grupy roboczej do spraw współpracy naukowo-technicznej, w trakcie którego dokonano oceny wniosków złożonych w ramach dwustronnego konkursu wymiany osobowej naukowców (edycja 2018-2020).
Spotkania brokerskie BioHorizon SC2 and KET-B Brokerage Event
Termin: 26 czerwca 2018 r.
Miejsce: Bruksela

26 czerwca 2018 r. w Brukseli odbędzie się międzynarodowe spotkanie brokerskie „BioHorizon SC2 and KET-B Brokerage Event 2018” w obszarze 2. Wyzwania Społecznego (SC2): „Bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, badania mórz i wód śródlądowych oraz biogospodarka”.
European Rover Challenge 2018
Termin: 14 - 16 września 2018 r.
Miejsce: Starachowice

14-16 września 2018 r. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędzie się 4. edycja European Rover Challenge.
Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz szerokiej publiczności. Głównym elementem wydarzenia są, cieszące się prestiżem już od pierwszej edycji w 2014 roku, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, w których młodzi inżynierowie z najlepszych uczelni z całego świata rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. Do tegorocznej edycji swoje zgłoszenia nadesłało 65 drużyn reprezentujących aż 20 krajów z całego świata.
Pobierz obrazki
DAAD oraz Research in Germany zapraszają do udziału w ankiecie na temat badań naukowych za granicą
Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej DAAD oraz Research in Germany przygotowały ankietę dotyczącą motywacji podejmowania działalności naukowej i akademickiej za granicą. Inicjatywa ma na celu nie tylko rozpoznać powody, dla których naukowcy decydują się na prowadzenie badań w zagranicznych ośrodkach, ale także przeanalizować charakter oraz źródła poszukiwanych w tym zakresie informacji.
Rozszerzenie listy ośrodków wnioskujących w programie Polskie Powroty
Program stwarza Powracającym Naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub/i prac rozwojowych na światowym poziomie. Środki uzyskane w ramach Polskich Powrotów pozwolą na zapewnienie im wynagrodzenia na poziomie europejskim oraz na stworzenie Grupy Projektowej . Przypominamy, że nabór do programu trwa do 31 maja.
Zaproszenie do udziału w programie CEEPUS
Ruszył kolejny nabór wniosków mobilności akademickich w programie CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) na rok akademicki 2018/19. Głównym celem Porozumienia CEEPUS jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich.
Wsparcie mobilności naukowców - nabór wniosków na wymianę z Czechami i Słowacją
Do trzech ogłoszonych już konkursów na wymianę dwustronną naukowców (z Francją, Austrią i Niemcami), dołączamy dwa nowe działania. Tym razem NAWA zaprasza do składania wniosków w ramach współpracy z Czechami i Słowacją.
Ogłoszenia o pracy dla naukowców
Przypominamy, że w serwisie nauka.gov.pl dostępne są ogłoszenia o pracy – z uczelni, jednostek podległych PAN oraz instytutów badawczych z całej Polski.
Konkursy na stanowiska na uczelniach

Baza zawiera ogłoszenia z całej Polski publikowane przez same uczelnie. Codziennie pojawia się co najmniej kilkadziesiąt nowych ofert pracy.
Nabór kandydatów do jednostek podlegających PAN oraz instytutów badawczych
Poniżej opublikowane są ogłoszenia instytutów badawczych, w tym jednostek PAN.
Â
Europejski Instytut Uniwersytecki poszukuje kandydatów na stanowiska
Peter Mair Chair in Comparative Politics
Termin zakończenia naboru: 28 maja 2018 r.
Chair in Early Modern Global History
Termin zakończenia naboru: 16 lipca 2018 r.
Chair in International Politics
Termin zakończenia naboru: 28 maja 2018 r.
Joint Chair in Economic History
Termin zakończenia naboru: 16 lipca 2018 r.
Â
Obserwatorium astronomiczne CTA (Cherenkov Telescope Array)
poszukuje kandydatów do pracy
CTA to przedsięwzięcie o zasięgu globalnym. Oprócz możliwości zatrudnienia w CTAO gGmbH/ Office Projektu, strona zawiera stanowiska doktoranckie z instytutami konsorcjum CTA.
Dołącz do nas:
 Â  Â
Pobierz obrazki
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
ul. Hoża 20, 00-529 Warszawa
tel. 22 52 92 718