Biuletyn MNiSW, 27 kwietnia 2018 r.

piątek, 27 kwietnia 2018

Pobierz obrazki
Biuletyn, 27 kwietnia 2018 roku
polska delegacja z wizytą w usa
Podpisanie umowy między Polską a USA o współpracy naukowo-technicznej i wzmacnianie wzajemnych relacji gospodarczych – to główne cele wizyty w Stanach Zjednoczonych polskiej delegacji pod przewodnictwem wicepremiera Jarosława Gowina. Do Stanów Zjednoczonych wraz z wicepremierem Gowinem udali się także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wicemarszałek senatu Adam Bielan oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Pobierz obrazki
Nowa umowa o współpracy naukowo-technicznej z USA podpisana
Porozumienie będzie podstawą dla wszelkich projektów i wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez naukowców z obu krajów. Umowę podpisali 23 kwietnia w Departamencie Stanu wicepremier Jarosław Gowin oraz podsekretarz Tom Shannon. Zawarcie nowej umowy to jasny sygnał co do pozytywnego rozwoju stosunków dwustronnych z USA.
Współpraca z amerykańskimi lekarzami w zwalczaniu raka
Polska chce współpracować z onkologami z USA przy tworzeniu nowoczesnych leków na raka – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Houston. Dodał, że współpraca obejmowałaby badania dot. wykrywania nowotworów i zapobiegania im.
Pobierz obrazki
Pobierz obrazki
Chcemy wzmacniać współpracę naukowo-biznesową ze stanem Wirginia
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stan Wirginia w USA chcą wzmacniać współpracę uczelni, instytutów i firm innowacyjnych - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. W tym celu obie strony podpiszą list intencyjny.
Konstytucja dla nauki
Pobierz obrazki
Konstytucja dla Studentów
Podczas XXIV Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w Krynicy omawiano prostudenckie zmiany, które przynosi Konstytucja dla Nauki.
Konstytucja dla Nauki ma wejść w życie 1 października 2018 r. Jest to reforma, która ma zapewnić:
️☛ wsparcie nauki i szkolnictwa wyższego we wszystkich regionach Polski,
☛ stabilność zatrudnienia oraz nowe ścieżki kariery akademickiej i naukowej,
☛ kształcenie przyszłych elit,
☛ budowę kapitału polskiej nauki,
☛ uwolnienie potencjału polskiej nauki,
☛ tradycję wolności akademickiej,
☛ rozsądne wdrażanie zmian.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dementuje pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje dotyczące konieczności zmian nazw uczelni i utraty statusów uniwersytetów przez uczelnie regionalne po wejściu w życie Konstytucji dla Nauki.
POLONIA RESTITUTA
Serdecznie zapraszamy na kolejną konferencję z cyklu Polonia Restituta, która odbędzie się 14 maja w Katowicach. Uczestnicy będą debatować o tym, jakiego patriotyzmu potrzebuje Polska w 21 wieku.
Pobierz obrazki
Szkolnictwo wyższe, Nauka
Odbiurokratyzowanie Polskich Ram Kwalifikacji
Termin: 9 maja 2018 r.
Miejsce: Warszawa

MNiSW od 2011 r. wdraża nowe zasady kształcenia i zewnętrznej oceny jakości oparte na krajowych ramach kwalifikacji (KRK) i efektach kształcenia. 9 maja w Warszawie odbędzie się konferencja podsumowująca projekt Odbiurokratyzowanie Polskich Ram Kwalifikacji.
Zaproszenie na szkolenie Komisji Europejskiej - narzędzie HEInnovate
Termin: zgłoszenia przyjmowane są do 11 maja 2018 r.

14 czerwca 2018 r. w Ruse w Bułgarii odbędzie się szkolenie Komisji Europejskiej z zakresu wykorzystania internetowego narzędzia do samodzielnej oceny innowacyjności i przedsiębiorczości akademickiej.
Spotkanie informacyjne na temat II edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”
Termin: 14 maja 2018 r.
Miejsce: Warszawa

Celem programu „Doktorat wdrożeniowy” jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach studiów doktoranckich.
MNiSW zaprasza na spotkanie informacyjne w sprawie II edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”.
XVI Sympozjum Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych UE
Termin: 17 maja 2018 r.
Miejsce: Wrocław

Krajowa Rada Koordynatorów Projektów Badawczych UE zaprasza na XVI Sympozjum, którego współorganizatorem i partnerem strategicznym jest Grupa KGHM Polska Miedź S.A. Celem wydarzenia jest prezentacja i dyskusja na temat zaangażowania i osiągnięć polskich zespołów badawczych w 7. PR UE oraz w programie Horyzont 2020, ze szczególnym uwzględnieniem sukcesów przemysłu. Rejestracja jest otwarta do 11 maja br.
Warsztaty TWINNING
Termin: 22 maja 2018 r.

W związku z otwarciem 15 maja br. naboru wniosków do konkursu Twinning, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprasza na warsztaty z przygotowania wniosków. Podczas spotkania zostaną przedstawione ogólne zasady konkursu oraz praktyczne wskazówki dotyczące przygotowywania poszczególnych części wniosku. Projekt Twinning ma wspierać mobilność międzynarodową naukowców.
Konferencja "Godność akademicka. Etyka, prawo, odpowiedzialność"
Termin: 24 - 25 maja 2018 r.

Konwent Rzeczników wraz z Komisją Dyscyplinarną Ministra, Komisją Dyscyplinarną przy RGNiSW, Komisją do spraw etyki PAN oraz Komitetem Etyki w Nauce PAN, organizuje pod auspicjami Ministerstwa konferencję Godność akademicka. Etyka, prawo, odpowiedzialność.
Pobierz obrazki
Nowe odmiany i technologie upraw roślin białkowych opracowano w IUNG
Zwiększenie uprawy krajowych roślin białkowych - to jeden z programów realizowanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. Naukowcy uzyskali 160 nowych odmian grochu, bobiku i łubinu oraz opracowali 19 nowych technologii upraw.
Powstaje nowa mapa Drogi Mlecznej; w projekcie biorą udział Polacy
Największa i najdokładniejsza z dotychczasowych map naszej Galaktyki – Drogi Mlecznej – powstanie dzięki danym zebranym przez kosmiczne obserwatorium Gaia, należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Istotną rolę w projekcie odgrywają polscy astronomowie.
Informatycy z UW Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym
Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego zajęła 14. miejsce na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w Pekinie. Jako najlepsza drużyna z regionu europejskiego, otrzymała tytuł Mistrza Europy. Zwyciężył zespół z Uniwersytetu Moskiewskiego.
Umiędzynarodowienie
NAUKOBUS ODWIEDZIŁ LITWĘ
Z okazji Roku Nauki Polskiej na Litwie blisko 2 tys. uczniów polskich i litewskich szkół miało okazję samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem edukatorów z CNK, którzy pomagają zrozumieć zasady działania interaktywnych eksponatów i przybliżają zjawiska naukowe z różnych dziedzin.
Pobierz obrazki
Pobierz obrazki
Oficjalna wizyta prezydenta Etiopii w Polsce – podpisanie listu intencyjnego
W dniu 24 kwietnia 2018 r. w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Etiopii Mulatu Teshome Wirtu został podpisany list intencyjny pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji Etiopii dotyczący współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Podpisany list jest wyrażeniem obustronnej woli intensyfikacji współpracy bilateralnej w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Pobierz obrazki
Wymiana bilateralna naukowców - oferta wyjazdowa
Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców w celu realizacji projektów badawczych, uzgodnionych i prowadzonych wspólnie przez partnerów z krajów partnerskich. Szczegółowe informacje są dostępne w zaproszeniach do składania wniosków dla poszczególnych krajów.
Ogłoszenia o pracy dla naukowców
Przypominamy, że w serwisie nauka.gov.pl dostępne są ogłoszenia o pracy – z uczelni, jednostek podległych PAN oraz instytutów badawczych z całej Polski.
Konkursy na stanowiska na uczelniach

Baza zawiera ogłoszenia z całej Polski publikowane przez same uczelnie. Codziennie pojawia się co najmniej kilkadziesiąt nowych ofert pracy.
Nabór kandydatów do jednostek podlegających PAN oraz instytutów badawczych
Poniżej opublikowane są ogłoszenia instytutów badawczych, w tym jednostek PAN.
Obserwatorium astronomiczne CTA (Cherenkov Telescope Array)
poszukuje kandydatów do pracy
CTA to przedsięwzięcie o zasięgu globalnym. Oprócz możliwości zatrudnienia w CTAO gGmbH/ Office Projektu, strona zawiera stanowiska doktoranckie z instytutami konsorcjum CTA.
Dołącz do nas:
 Â  Â
Pobierz obrazki
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
ul. Hoża 20, 00-529 Warszawa
tel. 22 52 92 718

Tagi: Biuletyn MNiSW

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików