e-urząd

 • Załatwianie spraw urzędowych możliwe jest przez Internet, choć nie zawsze może polegać na wysyłaniu maili. Oczywiście maila zawsze można wysłać – po to, by się np. o czymś poinformować. Ale złożenie podania, wysłanie pisma, załatwianie sprawy itd. nie może się tak odbywać – urząd musi mieć pewność, że wydaje potrzebne dokumenty właściwej osobie, że ta osoba ma szansę odebrać przesyłkę (m.in. dlatego, że bezpieczeństwo korespondencji gwarantuje państwo) itd.

  Po to został stworzony specjalny portal – elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP, epuap.gov.pl). Jeśli mamy w nim założone konto i podpis elektroniczny (zaufany profil lub certyfikat), to możemy załatwiać sprawy urzędowe: logujemy się do portalu i załatwiamy sprawę. Do uwierzytelnienia pism w systemie mogą służyć - do wyboru - dwa narzędzia:

  • zaufany profil ePUAP (darmowy sposób uwierzytelneinia się, czyli potwierdzienia, że "my to my". Do załatwienia go potrzebna jest jedna wizyta w urzędzie – np. wojewódzkim albo skarbowym, który można odnaleźć w tej wyszukiwarce)
  • płatny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego.

  Użycie profilu zaufanego przypomina operację w banku przez Internet – logujemy się, a do potwierdzenia naszej tożsamości (złożenia podpisu) używamy jednorazowego kodu autoryzacji (przychodzi na mail, a od marca tego roku – także SMS-em). Pismo z naszym e-podpisem trafia do właściwego urzędu, rozpoczynając procedurę załatwienia sprawy. To jest odpowiednik papierowej urzędowej korespondencji. Warto pamiętać, że jeśli obywatel wybierze do korespondencji z urzędem drogę elektroniczną, to urząd jest zobowiązany odpowiadać mu elektronicznie - odpowiedzi szukać należy więc na e-PUAP.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Nie wiesz, jak załatwić sprawę elektronicznie ? Skorzystaj z pomocy.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Najważniejsze akty prawne regulujace sposób świadczenia usług elektronicznych przez podmioty realizujące zadania publiczne.

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej

 • Dane publiczne dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego dostepne są za pośrednictwem portalu DanePubliczne.gov.pl

  Mozna też korzystać z baz danych: 

  Pokaż ciąg dalszy wydarzeniaczytaj więcej