E-urząd - co można załatwić

Załatwianie spraw urzędowych możliwe jest przez Internet, choć nie zawsze może polegać na wysyłaniu maili. Oczywiście maila zawsze można wysłać – po to, by się np. o czymś poinformować. Ale złożenie podania, wysłanie pisma, załatwianie sprawy itd. nie może się tak odbywać – urząd musi mieć pewność, że wydaje potrzebne dokumenty właściwej osobie, że ta osoba ma szansę odebrać przesyłkę (m.in. dlatego, że bezpieczeństwo korespondencji gwarantuje państwo) itd.

Po to został stworzony specjalny portal – elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP, epuap.gov.pl). Jeśli mamy w nim założone konto i podpis elektroniczny (zaufany profil lub certyfikat), to możemy załatwiać sprawy urzędowe: logujemy się do portalu i załatwiamy sprawę. Do uwierzytelnienia pism w systemie mogą służyć - do wyboru - dwa narzędzia:

 • zaufany profil ePUAP (darmowy sposób uwierzytelneinia się, czyli potwierdzienia, że "my to my". Do załatwienia go potrzebna jest jedna wizyta w urzędzie – np. wojewódzkim albo skarbowym, który można odnaleźć w tej wyszukiwarce)
 • płatny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego.

Użycie profilu zaufanego przypomina operację w banku przez Internet – logujemy się, a do potwierdzenia naszej tożsamości (złożenia podpisu) używamy jednorazowego kodu autoryzacji (przychodzi na mail, a od marca tego roku – także SMS-em). Pismo z naszym e-podpisem trafia do właściwego urzędu, rozpoczynając procedurę załatwienia sprawy. To jest odpowiednik papierowej urzędowej korespondencji. Warto pamiętać, że jeśli obywatel wybierze do korespondencji z urzędem drogę elektroniczną, to urząd jest zobowiązany odpowiadać mu elektronicznie - odpowiedzi szukać należy więc na e-PUAP.

Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego można złożyć tą drogą pismo ogólne, ale także pisma w innych sprawach. Oto alfabetyczna lista tematów, w których można składać pisma elektronicznie do elektronicznej skrzynki podawczej Ministerstwa (linki do bardzo szczegółowych instrukcji znajdują się TU):

 1. Akademickie Centrum Kreatywności
 2. Brokerzy Innowacji
 3. Decyzja
 4. Finansowanie projektów badawczych
 5. Finansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”
 6. Generacja Przyszłości
 7. Horyzont - konkurs na Krajowy i Regionalne Punkty Kontaktowe (KPK, RPK)
 8. Ideas Plus
 9. Inkubator Innowacyjności
 10. Letnie Kursy Języka Polskiego
 11. Nagrody Ministra Nauki dla nauczycieli akademickich
 12. Nagrody Ministra za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej
 13. Nagrody Ministra Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne
 14. Odwołanie (podanie)

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików