Minister nauki i szkolnictwa wyższego nagrodził wybitnych uczonych

czwartek, 21 września 2006

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Michał Seweryński przyznał w środę, 20 września, w Warszawie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe i naukowo-techniczne. Otrzymali je trzej profesorowie: chemik Grzegorz Grynkiewicz, filozof Marian Przełęcki i specjalista w zakresie chorób trzody chlewnej Zygmunt Pejsak. "Przyznajemy te nagrody po raz pierwszy. Chcieliśmy uhonorować autorów badań, które są wybitne, ale wcześniej nie zostały docenione w podobny sposób" - podkreśla minister Seweryński.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Michał Seweryński przyznał w środę 20 września w Warszawie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe i naukowo-techniczne. Otrzymali je trzej profesorowie: chemik Grzegorz Grynkiewicz, filozof Marian Przełęcki i specjalista w zakresie chorób trzody chlewnej Zygmunt Pejsak. "Przyznajemy te nagrody po raz pierwszy. Chcieliśmy uhonorować autorów badań, które są wybitne, ale wcześniej nie zostały docenione w podobny sposób" - podkreśla minister Seweryński.

Laureaci nagród wraz z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Michałem Seweryńskim oraz przewodniczącym Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw oceny wniosków o przyznanie nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i naukowo-techniczne - prof. Henrykiem Góreckim Nagrody przyznano w trzech kategoriach: badań na rzecz rozwoju nauki, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa oraz badań na rzecz rozwoju gospodarki. Kandydatów zgłaszały m.in. komitety naukowe instytutów badawczych oraz władze wyższych uczelni.

Ostatecznej selekcji dokonało powołane przez ministra jury, w którego skład weszli wybitni polscy naukowcy, m.in. neurobiolog prof. Leszek Kaczmarek, archeolog prof. Karol Myśliwiec, językoznawca prof. Jerzy Bralczyk oraz specjalista w zakresie automatyki i robotyki prof. Henryk Górecki.

Statuetka - nagroda w kategorii badań na rzecz rozwoju nauki W kategorii badań na rzecz rozwoju nauki zwyciężył prof. Grzegorz Grynkiewicz, specjalista w zakresie chemii medycznej, organicznej i chemii związków naturalnych.

Doceniono go m.in. za wkład w opracowanie wielu nowych leków. Profesor jest obecnie pracownikiem Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie. Należy do polskiego Towarzystwa Chemicznego, Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, a także American Chemical Society. Był stażystą wielu prestiżowych uczelni, m.in. Uniwersytetu kalifornijskiego w Berkeley.

Statuetka - nagroda w kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa Prof. Marian Przełęcki, którego nagrodzono w kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa, jest filozofem i logikiem.

Uznaje się go za pioniera badań nad semantycznymi podstawami nauk empirycznych. Jeden z tematów jego naukowych rozważań to istota dobra moralnego. Był uczniem Tadeusza Kotarbińskiego i Kazimierza Ajdukiewicza. Jest członkiem Międzynarodowego Instytutu Filozoficznego w Paryżu. W imieniu nieobecnego prof. Przełęckiego, nagrodę odebrał jeden z jego uczniów, prof. Jacek Jadacki.

Statuetka - nagroda w kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki W kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki nagrodę zdobył prof. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, kierujący tam Zakładem Chorób Świń.

Prof. Pejsak to uczony o międzynarodowej sławie. Opracował wiele szczepionek i leków przeciwko chorobom trzody chlewnej. Odbył staże w wielu znanych ośrodkach weterynaryjnych, m.in. w USA, Czechach, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

 PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików