13 finalistów Konkursu Naukowego E(x)plory w Chęcinach k. Kielc

środa, 2 maja 2018

Ekologiczna klimatyzacja, dron ratunkowy czy projekt dot. zoptymalizowania pory snu przy pomocy aplikacji mobilnej – to niektóre z projektów młodych pasjonatów nauki zaprezentowanych podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Chęcinach k. Kielc.

Autorzy 13 projektów otrzymali akredytacje do finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który w dniach 24-26 października odbędzie się w Gdyni - poinformowali PAP organizatorzy konkursu.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat, promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Do ostatniego w tym roku regionalnego etapu Konkursu E(x)plory, który odbywał się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Chęcinach k. Kielc, zakwalifikowało się 39 projektów. Akredytację do finałowych rozgrywek otrzymało 13 z nich.

Wśród finalistów konkursu znaleźli się: Bartłomiej Sulowski, Sebastian Kubik i Wojciech Szczęch z projektem "Ekologiczna klimatyzacja", Marcin Bulicz, Dawid Kuliński i Paweł Madej – autorzy "Filtra Zanieczyszczeń Powietrza", Kacper Osika, Marcin Łukasik, Marcin Pater i Adrian Biedrzycki z projektem "Spectrum 3D" oraz Paweł Szczygiełek, który zaproponował "Zautomatyzowany system sortowania połączony z inteligentnym magazynem wysokiego składowania".

Dawid Mazur, Paweł Malisz, Mikołaj Białek, Patrycja Gajda otrzymali przepustkę do finału za projekt "Zoptymalizowanie pory snu jako metoda poprawy sprawności i wydajności organizmu przy pomocy aplikacji mobilnej", a Patryk Chyćko i Rafał Hrabia za "Tractor Amplification System Generial v1 & Sprayer v1".

W finale znaleźli się także Jakub Jurzak i Szymon Stasik – autorzy "AMSD - Dron ratunkowy w służbie społeczeństwu", Natalia Fitowska, Dawid Bidziński, Łukasz Bednarowski – twórcy projektu aplikacji na urządzenia mobilne "Help at Hand", Patrycja Żółkiewska, Jaromir Hunia, Michał Posłuszny, Jan Paleczny z projektem "Know|Edge - Katalizator Twojej Wiedzy" oraz Bartłomiej Owczarz – autor projektu "Łazik Marsjański BOGG".

Wśród finalistów Konkursu E(x)plory są także Firas Haj Obeid z projektem dotyczącym m.in. porównanie wpływu syntetycznej N6-furfuryladeniny i naturalnej 2-izopentyloadeniny na wzrost i rozwój roślin w warunkach domowej hodowli in vitro, Konrad Adler – autor projektu dot. praktycznych aspektów wykorzystania biodegradacji keratyny oraz Filip Tomczyk i Jakub Jędrzejewski z projektem "Fuzor - reaktor syntezy termojądrowej".

Gospodarzami imprezy w Chęcinach k. Kielc było Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu oraz województwo świętokrzyskie.

Finał Konkursu Naukowego E(x)plory odbędzie się 24-26 października w Gdyni. Tam młodzi naukowcy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

Program E(x)plory to unikalna – zdaniem organizatorów - inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje. Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów, a także popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach. Program ma również umożliwiać im współpracę z młodymi naukowcami.

Program wspiera ponad 50 partnerów, a w jego ubiegłorocznej edycji uczestniczyło blisko 4,5 tys. osób. Według organizatorów co roku do Konkursu Naukowego E(x)plory napływa ok. 200 zgłoszeń, a laureaci biorą udział w międzynarodowych konkursach naukowych i dotychczas zdobyli już ponad 20 medali.

Więcej informacji o programie i tegorocznych projektach finałowych znaleźć można na stronie www.explory.pl. Patronem medialnym wydarzeń E(x)plory jest serwis Nauka w Polsce. (PAP)

Tagi: Nauka w Polsce

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików