Francuskie odznaczenia dla polskich naukowców zajmujących się energią jądrową

wtorek, 12 czerwca 2018

Czterech polskich naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych zostało odznaczonych w poniedziałek francuskimi orderami Palm Akademickich za wkład w rozwój francusko-polskiego partnerstwa w dziedzinie badań jądrowych.

Jak poinformowała PAP ambasada Francji, w imieniu ministra edukacji Francji ambasador Pierre Levy odznaczył Grzegorza Wrochnę, Tomasza Jackowskiego, Jacka Jagielskiego i Krzysztofa Kurka.

Levy przypomniał, że tytuł honorowy Palm Akademickich został ustanowiony dekretem cesarza Napoleona w 1808 r., natomiast Order Palm Akademickich utworzono w 1955 r. i jest przyznawany osobom, które działając na polu naukowym przyczyniają się do promowania kultury na świecie.

Fizyk, były dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Grzegorz Wrochna otrzymał insygnia Komandora Orderu Palm Akademickich. Levy podkreślił, że Wrochna przez wszystkie lata swojej pracy naukowo-badawczej działał na rzecz rozwoju współpracy francusko-polskiej współpracy, jako dyrektor NCBJ promował współpracę z CEA (Komisariat ds. energii atomowej i alternatywnych źródeł energii), przyczynił się także do zbudowania europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonej Energetyki Jądrowej (SNETP, Sustainable Nuclear Energy Technology Platform). Ambasador podkreślił, że polski naukowiec przyczynił się do rozwoju europejskich reaktorów badawczych. "Odznaczenie (...) jest wyrazem uznania dla Pana gotowości do dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z francuskimi partnerami oraz doskonałej znajomości francuskich instytucji" - mówił Levy.

Tomasz Jackowski otrzymał insygnia Oficera Orderu Palm Akademickich za "działania na rzecz rozwijania współpracy francusko-polskiej w dziedzinie energii jądrowej", m.in. za prace w SNETP, zwłaszcza w obszarze kogeneracji jądrowej.

Insygniami Oficera Orderu Palm Akademickich odznaczony także został Jacek Jagielski, specjalista w zakresie fizyki materiałów. "Pana działania służyły zawsze wzbogaceniu relacji między naszymi krajami. Wyrażam uznanie dla zrealizowanych przez Pana projektów wspólnie z francuskimi naukowcami i instytutami, zwłaszcza w placówkach CEA w Cadarache i Saclay" - mówił ambasador. Pierre Levy zaznaczył, że Jagielski obecnie zaangażował się w budowę Centrum doskonałości w dziedzinie materiałów jądrowych (NOMATEN).

Insygnia Oficera Orderu Palm Akademickich z rąk ambasadora Francji odebrał także dyrektor NCBJ Krzysztof Kurek. Levy podkreślił, że naukowiec "wniósł znaczny wkład w rozwój relacji Narodowego Centrum Badań Jądrowych z Francją". "Jako dyrektor centrum, jest pan głównym i cenionym partnerem CEA" - dodał. 

PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Krzyczkowski

Tagi: Nauka w Polsce

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików