Łódzka turbina wiatrowa ponownie najlepsza na świecie

piątek, 13 lipca 2018

29 czerwca zespół GUST (Generative Urban Small Turbine) z Politechniki Łódzkiej, po raz trzeci z rzędu, zwyciężył w międzynarodowym konkursie International Small Wind Turbine Contest 2018.

Studenci GUST są jedynymi reprezentantami Polski w zawodach, organizowanych corocznie przez NHL University of Applied Sciences w Leeuwarden (Holandia). Ich celem jest wyłonienie zespołu, który zaprojektuje i wykona najlepszą małą, przydomową turbinę wiatrową. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 10 drużyn. Ostatecznie wzięło w nim udział 7 konstrukcji, w tym 2 zaprojektowane i wykonane przez zespół GUST. Jedną z nich jest turbina o poziomej osi obrotu, która dwukrotnie triumfowała wcześniej w turnieju. Zespół postanowił rozwinąć swój projekt poprzez zmiany w geometrii łopat, autorski układ przełączania cewek w generatorze oraz system sterowania obsługiwany panelem dotykowym. Polscy studenci pokazali także po raz pierwszy turbinę o pionowej osi obrotu (typu H-rotor).

Konkurs, w którym obok europejskich zespołów rywalizowały reprezentacje Kanady i Egiptu, jest oparty o szereg kryteriów. Obejmują one m.in. raport techniczny, testy prototypów i prezentację zastosowanych rozwiązań. Wyścig o pierwsze miejsce trwa zatem aż do samego końca konkursu. Poszczególne ekipy testują swoje turbiny w tunelu aerodynamicznym i nie mają możliwości śledzenia wyników konkurentów. Po serii prób działania urządzeń każda drużyna prezentuje swoje projekty na sesji posterowej – mówi Katarzyna Telega, koordynator ds. PR projektu.

Drużyna GUST działa od października 2015 w ramach Studenckiego Koła Naukowego Energetyków w Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej. Międzywydziałowy projekt skupia studentów działających w takich obszarach jak aerodynamika, mechanika, elektronika, zarządzanie. Połączyła ich idea pracy nad bieżącym, realnym problemem dotyczącym energii wiatrowej, jak również chęć rozwoju własnych umiejętności inżynierskich i zdobycia praktycznego doświadczenia.

Dotychczasowe sukcesy studentów poskutkowały wyróżnieniem zespołu statuetką Łódzkie Eureka 2017. W dalszych planach zespołu jest oczywiście kolejna edycja konkursu International Small Wind Turbine Contest za rok. Polska drużyna stara się także o udział w prestiżowym amerykańskim konkursie turbin Collegiate Wind Competition organizowanym przez Departament Energii USA.

Projekt od początku swego istnienia finansowany jest ze środków projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych!”, w pierwszej i drugiej edycji projektu.

Grupa ludzi stoi w betonowym tunelu, za nimi biała trójłopatowa turbina

Loga PO WER, MNiSW i Unii Europejskiej

Tagi: Nauka w Polsce, Najlepsi z najlepszych, Programy Ministra

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików