Wiosenny cykl wykładów o astronomii w Warszawie

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN) ogłosiło plan wiosennego cyklu odczytów zatytułowanego „Spotkania z astronomią. Wykłady odbywają się w poniedziałki, a wstęp na nie jest bezpłatny.


W ramach cyklu „Spotkania z astronomią” naukowcy pracujący w CAMK PAN przestawią w popularnonaukowy sposób różne zagadnienia związane z astronomią i badaniami kosmosu. Pierwszy z „wiosennych” wykładów zaplanowano na 9 lutego. W jego trakcie prof. Marek Sarna przedstawi udział Polski w organizacji o nazwie Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

W kolejnych wykładach w następnych tygodniach poruszone będą takie tematy, jak komputerowe symulacje galaktyk, miary i wagi w kosmosie, zderzenia galaktyk karłowatych, fizyka zjawisk ekstremalnych, powstanie Słońca czy odległe układy planetarne. Będzie też trochę o misjach kosmicznych, m.in. wyniki z misji Rosetta.

Wykłady odbywają się w poniedziałki o godzinie 17.00 w dużej sali wykładowej CAMK PAN przy ul. Bartyckiej 18. Dojazd możliwy jest autobusami linii numer 108 i 167. W przypadku, gdy wieczór jest pogodny, po wykładzie można wziąć udział w pokazie nieba organizowanym przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Wykłady i pokazy nieba są otwarte dla wszystkich chętnych.

Szczegółowy program cyklu „Spotkania z astronomią” można znaleźć na witrynie www.camk.edu.pl w zakładce „popularyzacja nauki”.

PAP - Nauka w Polsce