Znamy dziesiątkę finalistów konkursu FameLab

poniedziałek, 26 lutego 2018

Dziesięcioro naukowców awansowało do finału 7. polskiej edycji konkursu FameLab dla badaczy, którzy w atrakcyjny sposób opowiadają o swoich naukowych pasjach. Ponownie na scenie Centrum Nauki Kopernik zmierzą się oni w maju podczas finału konkursu.

Finalistów wybrano z grona 24 naukowców, którzy w sobotę wystąpili w Centrum Nauki Kopernik podczas półfinału konkursu. Każdy z występujących miał trzy minuty na opowieść o wybranym zagadnieniu naukowym.

Wśród dziesiątki finalistów znaleźli się: Marta Brocka - doktorantka w Instytucie Neurobiologii Leibniza w Magdeburgu; Ruth Dudek-Wicher - doktorantka mikrobiologii farmaceutycznej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu; Ewa Dyk - doktorantka w Katedrze Urbanistyki i Procesów Osadniczych na Politechnice Wrocławskiej; Mikołaj Fedorowicz - absolwent biotechnologii SGGW oraz doktorant w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN.

W finale konkursu zmierzą się również: Paulina Jędrak - doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego; Katarzyna Kajukało - doktorantka Pracowni Ekologii i Monitoringu Mokradeł na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Małgorzata Krystek - doktorantka Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej; Zuzanna Łukasik - studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi; Paulina Rowińska - doktorantka programu Mathematics of Planet Earth na Imperial College London; Jarosław Sowizdraniuk - nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i ratownik medyczny.

Finaliści w połowie marca skorzystają ze szkolenia MasterClass z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji oraz wystąpień publicznych. 19 maja zmierzą się w finale konkursu, który odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzca na początku czerwca będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowych finałów w brytyjskim Cheltenham.

Laureat pierwszego miejsca w polskim finale konkursu otrzyma 25 tysięcy złotych, drugiego – 12 tysięcy złotych, trzeciego miejsca – 6 tysięcy złotych. Wybrany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego finalista dostaje też nagrodę specjalną – voucher na pokrycie kosztów udziału w dowolnej konferencji naukowej na terenie Europy. Zdobywca nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję już po raz siódmy współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

PAP - Nauka w Polsce

Tagi: Nauka w Polsce

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików